cookies
Naši „kolačići” će za tebe biti ukusni
Kolačići na web stranici Muziker koriste se kako bi tvoj posjet uvijek bio ugodno iskustvo. Pristani na korištenje svih kolačića klikom na gumb "Suglasan sam" ili odaberi samo one koji ti se sviđaju u postavkama. Više informacija.
Suglasan sam
Odbij

Kako odabrati gramofon

04.10.2022
Čítanje na 13 min.
Juraj Haruštiak
Slušanje ploča ponovno je u modi, a svaka gramofonska ploča može biti početak buduće kolekcije. Međutim, ulaznica za društvo audiofila je pravi gramofon. Što današnji gramofoni mogu, kako se ne izgubiti u ponudi tipova i opcija? Znaš li kako pravilno postaviti gramofon, koji uređaj može digitalizirati LP zapise i zašto najskuplji uređaji imaju najmanje opreme? Pročitaj kako bi saznao sve što trebaš znati o gramofonima.
Kako odabrati gramofon

Hoće li to biti moj prvi gramofon ili želim nešto bolje?

Oduševljen si idejom vlastite zbirke ploča, ali u svijetu vinilnih medija se još uvijek krećeš s plahošću novopridošlog? Već imaš nekoliko dobrih ploča iz prošlosti, ali stari gramofon je već beskoristan? Nisi siguran hoćeš li zavoljeti slušanje vinila ili ćeš se s vremenom vratirir streamiranju glazbe s interneta?

Gramofon sve u jednom

Možeš nabaviti pristojnu osnovnu opremu već za 1 500 kn. Najpovoljnije rješenje je gramofon sve na jednom mjestu. Možda će iznenaditi da ovi kompaktni ormarići ili kućišta nude, uz reprodukciju diska, i dodatne funkcije, poput radija ili veze putem Bluetootha ili USB-a.

Ak si tip koji često putuje, tvoj dom je soba u studentskom domu ikli svoju zbirku ploča želiš jednostavno samo ponekad pokazati i društvu željnom zabave na partyu, biraj među prijenosnih gramofona. Ovakav uređaj u pravilu ima već ugrađene zvučnike, ali u monogim slučajevima omogućava spajanje na eksterne zvučnike ili eksterno pojačalo.



Gramofoni u koferu imaju ugrađeno pojačalo i zvučnike, samo pritisni play i slušaj. Kompaktne dimenzije i čvrsta ambalaža jamče jednostavan transport.

Slične uvjete u ovom rasponu cijena ispunit će i retro gramofoni koji imitiraju autentični stil različitih razdoblja. Oni koji svojim vintage dizajnom dočaraju nešto poznato iz "dobrog starog svijeta" iz pred-digitalne ere, kao i iskreni mladi hipsteri, naći će nešto po svom ukusu. Iako se vintage gramofoni ne mogu razlikovati od karakterističnih dizajna 50-ih, 60-ih, 70-ih ili čak 30-ih, u njima se kriju moderne funkcije poput FM radija, bežične Bluetooth veze, izlaza za slušalice, a u nekim slučajevima čak služe i kao vrsta multimedijskog uređaja i mogu reproducirati čak i CD ili kazetu. I kod retro gramofona neće vam trebati nikakva dodatna oprema, jer je sve što vam treba, uključujući zvučnike, ugrađeno u tijelo uređaja.



Neka vrsta crossovera u asortimanu su kompletni setovi gramofona. Predstavljaju dobar kompromis između kompaktnih višenamjenskih gramofona i kućnih ili hi-fi gramofona ambicioznijeg zvuka. Dizajn samih playera jasno se odnosi posebno na audiofilske kućne gramofone. Ovi se setovi temelje na konceptu jednostavnih hi-fi setova, a pojedinačne komponente samo se trebaju povezati i uključiti play ​​bez ikakvih daljnjih ulaganja. U cijeni možeš očekivati ​​ugrađeno pojačalo i priključljive zvučnike u kvaliteti slušanja. Praktičan izbor za nekoga tko ima malo veće zahtjeve za zvukom, ali proračun mu neće dopustiti da više ulaže u skupa pojačala i zvučnike.



Kućni gramofon

Kućni gramofoni vječni su klasici ovog segmenta. U ovoj kategoriji postoje ljudi koji bi željeli zaviriti u čarobni svijet audiofila s više hrabrosti nego potpuni početnici. Oni predviđaju da će novi naslovi biti dodani u njihovu izvornu zbirku ploča iz davnih vremena, a oni traže zdrav kompromis između povoljne cijene, kvalitete zvuka i reprezentativnog dizajna. Kvaliteta obrade i materijali hardvera presudni su za kvalitetu zvuka. Paradoksalno je pravilo da što manje funkcija nudi gramofon, to će biti bolji oni elementi koji imaju velik utjecaj na kvalitetu upravljanja i zvuka - tj. Ručica, motor, prijenosnik ili igla.



Kvalitetom i dizajnom podsjećaju na hi-fi gramofone. Neki modeli moraju biti povezani na pretpojačalo, drugi samo na zvučnike. Modeli s USB izlazom omogućuju povezivanje s računalom i spremanje snimke u digitalni format.


Kućni gramofoni ne sviraju "sami od sebe", moraju biti povezani s drugim uređajem. Raspon mogućnosti je prilično širok. Neki modeli već imaju ugrađeno pretpojačalo za gramofon i dovoljno ih je priključiti na pojačalo ili direktno na zvučnike ili slušalice. Osim tradicionalnog pripajanja pomoću kablova neki modeli imaju i Bluetooth bežično pripajanje.

Hi-Fi gramofoni

Nije slučajno da su najkvalitetniji uređaji imaju najmanje opcija. Pravi se audiofili se koncentriraju na samu suštinu - kvalitetan materijal, dizajn, ali posebno savršen zvuk. Znaju razlikovati dragulj od bižuterije i imuni su na trikove kako bi odvratili pažnju od onoga što je zaista važno pri odabiru. Oni su estete koji pate od klasičnog rituala ručnog umetanja igle u utor. Hi-fi gramofon nije običan glazbeni uređaj, već izvrstan stilski dodatak koji može privući pažnju u svakoj dnevnoj sobi. Sjaj aluminijske ploče, minimalistička baza izrađena od dragocjenog materijala ili savršeno obrađenog drveta, precizno čiste linije remena - ništa više - ovdje je podešen doslovno svaki detalj.

High-end gramofoni nemaju ambiciju biti artikal za narod. Oni su među najskupljima koje asortiman hi-fi tehnologije nudi. Ulaganje u savršeno slušanje ne završava kupnjom samog gramofona. Neće se reproducirati bez pojačala i zvučnika, a u većini slučajeva trebati ćete i posebno pretpojačalo za gramofon.


Da li mi je potrebno i gramofonsko pretpojačalo?

Za gramofone all-in-one ili jednostavnije kućne gramofone neće vam trebati pretpojačalo. To je uobičajeni standardni dio uređaja, a mnogi modeli imaju integrirane i jednostavne zvučnike.

Želiš li prodrijeti dublje i očekuješ od slušanja veći doživljaj? Koncentriraj se više na premium kućne ili hi-fi gramofone. U ovoj kategoriji pretpojačalo obično nije dio gramofona. Ako pretpojačalo nedostaje na gramofonu, potrebno je provjeriti da li se nalazi u pojačalu. Ako bi priključili ovakav gramofon na pojačalo koje nema integrirano phono pretpojačalo, umjesto glazbe bi čuli samo tihi šum.


Osnovno pretpojačalo možeš kupiti za cca 760 kn, ali premium modeli nude mnogo više: pojedinačno pojačanje, postavke ulazne impedance ili zaštitu od vibracija ili elektromagnetskih smetnji.

To je zato što elektromagnetska zvučnica s pokretnim magnetom (tip MM) ili elektrodinamička zvučnica s pomičnom zavojnicom (tip MC) koji koristi ova vrsta gramofona ima samo vrlo slab izlazni napon. Stoga se signal mora pojačati prije slanja na zvučnike. Neki modeli pojačala to također mogu učiniti, mogu se prepoznati po oznakama "phono", "MC" ili "MM". No, pripazite, takvu oznaku nećeš naći na većini modernih pojačala, jer njihovi proizvođači i dalje žive u ideji da ploče ne sluša nitko. U tom slučaju moraš posegnuti za eksternim phono pretpojačalom.

Kod odabira, provjeri je li pretpojačalo kompatibilno s prijenosnim MM ili MC i ima li isti kabelski konektor kao i tvoj gramofon. Također možeš kupiti osnovno phono pretpojačalo do 760 kn, već premium modeli nude mnogo više: omogućuju pojedinačne postavke pojačanja, dostupne razne postavke ulazne impedancije i uključuju zaštitu od vibracija ili elektromagnetskih smetnji.


Najvažniji parametri

Manualni ili automatski gramofon?

Manualni gramofon: Remen se mora umetnuti prije reprodukcije i ukloniti s diska ručno nakon reprodukcije. Možda će te iznenaditi da su vrhunski gramofoni uglavnom ručni. Ručno upravljanje je privilegija pravih audiofila.

Poluautomatski gramofon: Po završetku snimanja uređaj automatski zaustavi ručicu, postavi je u osnovni položaj i isključuje se.

Automatski gramofon: Potpuno automatski učinit će sve umjesto tebe. Dovoljno je postaviti ploču na tanjur i pritisnuti tipku. Gramofon postavlja ručicu na ploču i nakon završetka je objesi, stavi u osnovni položaj i isključuje se.

Gramofonska ručica

Loša ili pogrešno podešena ručica sigurno će utjecati na ukupnu kvalitetu zvuka. Ručica omogućuje prijenos pomoću igle za pomicanje između žljebova ploče, a budući da ovdje odlučuje svaki mikrometar, savršeno iskustvo zvuka zahtijeva točno postavljanje. Tvornička postavka ručice "pomaknuti" s vremenom, ali i tijekom transporta, a čak i najmanji pomak može pokvariti doživljaj ploče. Zbog neispravne funkcije ručice toga ne pati samo uho slušatelja već i sama ploča.

Gramofonska zvučnica

Gramofonska zvučnica se nalazi na kraju ručice i nalikuje maloj kaseti. Uključuje gramofonsku iglu koja se kreće između žljebova vinilne ploče i hvata analogni signal – oscilacije. Uloga gramofona je transformirati ove oscilacije u električni impuls, pa vjerojatno ima najveći utjecaj na zvuk ploče. Signal se zatim šalje na pretpojačalo, gdje se pojačava na željenu razinu i pretvara u zvučni signal, koji čujemo iz zvučnika.

Dok se jeftiniji gramofoni moraju zadovoljiti s jeftinijim piezoelektričnim zvučnicama s nižom kvalitetom zvuka, oni su skuplji s elektromagnetskom zvučnicom s pomičnim magnetom (tip MM) ili s elektrodinamičkom pokretnom zavojnicom (tip MC).

Češća oprema gramofona je zvučnica MM. Razlog je jednostavan. Zahvaljujući većem ulaznom naponu, postavlja manje zahtjeve na samo pretpojačalo i pristupačniji je. Zvučnicu MC susrećemo mnogo rjeđe, što je jamstvo najviše moguće kvalitete zvuka. Porez na to je što svoj potencijal može razviti samo u kombinaciji s posebnim MC pretpojačalom, mnogo je skuplji i kad se igla nosi, nije moguće zamijeniti samo samu iglu, već je potrebno promijeniti cijelu zvučnicu.

Gramofonska igla

Gramofonska igla se troši i zahtijeva zamjenu. Istrošena igla daje se do znanja pogoršanjem kvalitete zvuka. Gramofonske igle najkvalitetnije izrađene od dijamanta mogu podnijeti i do 1 000 sati reprodukcije, a nekvalitetniji materijali zagrijavaju se nakon otprilike 100 sati. Gramofonske igle prema obliku dijelimo na eliptične, stožaste i shibata.

U kategoriji gramofona za DJ-e najčešće se susrećemo s iglom u stožastom obliku. Bolje pristaje u utor ploče, tako da se DJ ne mora suzdržavati ni za vrijeme tzv vraćanja, što dosta troši ploču.

U kategoriji gramofona namijenjenih slušanju glazbe češće susrećemo eliptične igle s malo ovalnim vrhom, koji mogu hvatati signal čak i uz puno pliće uranjanje u utor. Njegove se osobine posebno očituju na visokim i niskim frekvencijama, a prilikom kupnje mora se uzeti u obzir veća cijena nego konusnom iglom. Zasebno se poglavlje sastoji od gramofonskih igala u obliku shibate. Izumio ih je Norio Shibata i svojevrsna su kombinacija eliptičnog i stožastog vrha. Specifični oblik omogućuje dublje prodiranje u utor ploče s relativno malim rizikom od oštećenja.

Iglu niže kvalitete treba promijeniti nakon 100 sati, igla više kvalitete može izdržati 1 000 sati sviranja.

Gramofonski tanjur

Pri odabiru gramofona se koncentriraj se na materijal od kojeg je gramofonski tanjur napravljen. Za razliku od ostalih dijelova gramofona, ovaj pokretni dio ne može se lako zamijeniti. Tipičan materijal je srednje tvrda ploča (MDF), staklo ili akril. Međutim, aluminij se smatra idealnim materijalom tanjura. Lijevana aluminijska ploča ima optimalnu vlastitu težinu i malu rezonanciju.

Solidan tanjur mora biti sposoban reproducirati LP ploče ploče pri 33 1/3 o / min, kao i manje singlove (SP ploče) pri 45 o / min. Vrhunski uređaji također omogućuju fino ručno podešavanje brzine pomoću tzv stroboskopa.

Lijevani aluminij smatra se idealnim materijalom za proizvodnju gramofonskih tanjura.

Gramofoni s remenskim pogonom vs. gramofoni s izravnim pogonom

U gramofonima dizajniranim za obično slušanje najčešće se susrećemo s remenskim pogonom. Motor je strukturno odvojen i prenosi svoju snagu na kretanje ploče kroz gumenu traku. Prednost je glatko izvođenje, ali remen se nakon nekog vremena troši i treba ga zamijeniti. Čak i relativno nizak okretni moment ne odvraća audiofile.

Gramofoni s izravnim pogonom imaju motor strukturno povezan izravno s gramofonom, što im omogućuje postizanje vrlo visokog okretnog momenta. Izravni pogon posebno je koristan za DJ gramofoni. Idealan je za povratak. Kad je pogon isključen, DJ-i vole koristiti besplatnu kinetičku energiju i okretati ploču u suprotnom smjeru bez rizika od oštećenja motora. Manje glatko kretanje ploče kompenzira se nižom stopom trošenja i mogućnošću besplatnog podešavanja brzine.

Želim li samo slušati ploče ili ih želim digitalizirati ili miksati?

Bez USB povezivanja danas ne mogu biti ni najpristupačniji modeli. Ovom značajkom proizvođači zadovoljavaju ukus početnika koji zahvaljući tome mogu prelaziti s nalagognog retra u udobniji digitalan svijet kada požele.

Ideja da je stare dijelove tako lako digitalizirati privlači i slušatelje koji se ne bave previše digitalnim formatima. Da bi zbirku digitalizirao u obliku mp3, mp4 ili vala, trebati će ti ne samo USB povezivanje, već i prikladan softver koji može modificirati snimku i riješiti se buke ili pucanja. Neki softver također možeš besplatno preuzeti s Interneta. Ne tražite funkciju USB veze na hi-fi modelima. Ovi se modeli posebno sviđaju ljudima koji su se sasvim svjesno odrekli udobnosti digitalne glazbe.

Kako ispravno postaviti gramofon

Svaki uređaj s vremenom izgubi zvuk, komponente se istroše i izvorna postavke se "raštimaju". No, dovoljno je nekoliko ispravnih trikova pa će se i stariji gramofon vratiti u svoj izvorni oblik. Kada kupujete novi, također se mora uzeti u obzir da transport može nauditi finim postavkama proizvodnje. To je analogna tehnika u kojoj se dobiveni zvuk doslovno određuje mikrometrima.

Ispravan položaj uređaja

Gramofon nakon raspakiranja postavi na ravnu i čvrstu površinu. Ne smije stajati pod kutom! Jastučić ne bi trebao rezonirati. Optimalni položaj možeš provjeriti libelom koju postavi na gramofon. Klasična libela također će dobro funkcionirati, ali stručnjaci koriste posebne libele za gramofone.

Montiranje ručice

Novi uređaj obično se prevozi bez pričvršćene ručice, kako se ne bi oštetila tijekom transporta. Prema uputama, pažljivo je umetni i pričvrsti okretni teg. Ova će vam težina trebati za podešavanje ispravne kontaktne snage na vrhu. Ako je snaga pritiska koja djeluje na vrh prevelika, igla će utonuti preduboko u utor ploče i materijal bi mogao biti lako oštećen. Ako ručica nema dovoljnu silu pritiska, igla možda neće raditi ispravno u utoru, a može čak i ispasti. U oba slučaja postoji opasnost od oštećenja ploče.

Prvo postavi ručicu u ravnotežni položaj u odnosu na ploču tako da igla lebdi nekoliko milimetara iznad ploče, ali tako da se ručica može sama vratiti u prvobitni položaj. U ovom položaju postavi osnovnu vrijednost pritiska na okretni kotačić brojevima - nula - tako da se podudara s položajem crte. Sada je vrijeme da prilagodiš sam pritisak. Vrijednosti od 1,4 do 2 grama trebale bi biti optimalni raspon. Također možeš upotrijebiti točan za fino podešavanje ručice manometar.

Vertikalni kut nalijeganja

Ako si već na gramofon ispravnom pričvrstio gramofonsku zvučnicu i kablovi su spojeni točno prema uputama, možeš započeti s podešavanjem okomitog kuta zvučnice. Ručica mora biti namještena tako da bude paralelna s pločom. Zamišljeni produžetak zvučnice prema ploči trebao bi stoga oblikovati precizan okomiti kut. Vrh igle blago je nagnut prema osi ručice i trebao bi s tim okomitim tvoriti kut od 20°.

Postavljanje azimuta

Provjeri je li vrh igle okomit na utor ploče gledajući ga sprijeda. Također ti mogu pomoći geometrijski trokut ili predložak koji je dio nekih modela.

Antiskating

Tijekom sviranja ploče, različite bočne sile djeluju na zvučnicu, zbog čega vrh igle vrši veći pritisak na unutarnju stijenu utora ploče nego na vanjsku. Rezultat je jednostrano trošenje utora ploče i iskrivljeni zvuk. Također se može otkriti, na primjer, da mono snimka zvuči glasnije s lijevog kanala zvučnika ili slušalica nego s desnog.

Međutim, bočne sile koje djeluju na zvučnicu mogu se prilagoditi odgovarajućim protutlakom. Trenutni modeli gramofona standardno su opremljeni uređajem nazvanim Antiskating ili Bias, na kojem je moguće ručno regulirati protutlak. Prilagođavanje je također usko povezano s podešavanjem pritiska ruke na iglu. Uvjeri se da vrijednost snage Antiskatinga u gramima nije veća od vrijednosti samog pritiska ručice na iglu.

Pogledaj sve savjete i trikove kako prilagoditi gramofon i postići optimalan zvuk.



Gramofoni